7

Gitarové materiály

 

•••  Animátorské materiály  •••

    TALIANČINA                                                 

more

  myšlienky
 
modlitby

  
meditácia

more

  láska a sexualita
 
výchova
   
kresťanstvo
   
rôzne

more

ponuka skautingu

výchovný systém

činnosť

more

  hry v prírode
 
hry v klubovni 
 
nápady
 
správy z akcií  

more

niekoľko drobností pre zlepšenie nálady :-)© hanadesign

Pre konanie dobra treba trošku odvahy.  don Bosco

 

Motivačný účinok dobrodružných hier

 

Terénna hra, založená na rozprávanom príbehu, filmovom námete, skutočnej dramatickej udalosti, historickej epizóde, má silný motivačný účinok. Fantázia sa môže voľne rozbehnúť. Les sa zrazu premení na tropickú džungľu či kanadský prales. Z chalana je zrazu hrdina dobrodružného románu alebo obľúbeného filmu. A to všetko mu pomáha podať v hre lepší výkon, než by preukázal bez motivácie.

 

Vhodnou motiváciou vzbudíme záujem o hru aj u tých členov, ktorých pre obyčajnú hru ťažko získavame buď preto, že sa cítia už príliš povznesený nad „detskú“ zábavu, alebo majú rôzne predsudky a komplexy. Deje sa s nimi rovnaká premena ako s hercami na javisku – prestávajú byť zrazu obyčajnými ľuďmi s obmedzenými schopnosťami a stávajú sa z nich statoční bojovníci, odvážni bádatelia, nepolapiteľní tajní agenti, hrdinovia historických príbehov. Vo svojich roliach sú schopní podať také výkony, ktoré ich samých prekvapia, odkladajú svoje zábrany a komplexy. I zakríknutý chlapec, ktorého všetci v partii z ulice odstrkujú a šikanujú, sa v lesnej hre môže stať statočným náčelníkom indiánskeho kmeňa alebo obdivovaným zbojníkom.

 

Pri terénnych hrách môžme prebrať aj príbehy, ktoré chalani poznajú s filmov, aby sa vedeli lepšie stotožniť s určitou postavou alebo situáciou v hre.

 

Motivačný účinok môže vzbudiť aj oznámenie, že ideme hrať netradičnú hru, ktorú hrávajú indiáni, eskymáci... Tým prebudíme zvedavosť a záujem.

 

Tiež je občas zaujímavé použiť na úvod vopred pripravenú scénku, ktorá dokáže vhodne namotivovať – prídu k vám zrazu dvaja tajní agenti... stretnete v lese zvláštneho starého horára, ktorý vám povie o neznámej jaskyni v priesmyku... nájdete v horách padnuté lietadlo a schránku s ošúchanou mapou... stretnete chlapa, ktorý vám oznámi, že vypuklo povstanie a musíte sa záchrániť pred povstalcami, čo sa tu pohybujú a ešte k tomu oslobodiť svojich známych... atď... atď... fantázii sa medze nekladú.

 

P.S. Nezabudni však, že „občas“ treba pred začatím hry vysvetliť aj jej pravidlá... :-)

 

 

nahor 

 

more

Pár krátkych príbehov pre dlhé letné a ešte dlhšie zimné večery.

more

Texty pesničiek, 

ktoré najviac hrávame na chatách, 

táboroch, 

výletoch.

more

fotky

more

 

 

nahor