7

Gitarové materiály

 

•••  Animátorské materiály  •••

    TALIANČINA                                                 

more

  myšlienky
 
modlitby

  
meditácia

more

  láska a sexualita
 
výchova
   
kresťanstvo
   
rôzne

more

ponuka skautingu

výchovný systém

činnosť

more

  hry v prírode
 
hry v klubovni 
 
nápady
 
správy z akcií  

more

niekoľko drobností pre zlepšenie nálady :-)Pre konanie dobra treba trošku odvahy.  don Bosco

 x

VZŤAHY MLADÝCH

    x

Mladý človek je plný citov. 

Citový život je ako pretekárska dráha:

 pridáš-pribrzdíš, 

pridáš-nepribrzdíš-vysypeš sa.

 x

Muž je stavaný viac telesne, 

žena viac citovo.

 x

Dievča pozrie na chlapca, povie si – láska.

 Chlapec pozrie na dievča, povie si – sex.

 x

Láska je trpezlivá. Trpezlivosť ruže prináša – ruže patria ženám – preto pre ženy je to zlatá čnosť. Najviac a najťažších chýb dievčatá páchajú netrpezlivosťou.

Trpezlivosť – ženská múdrosť. Na rande rozhoduje dievča, nie chlapec – ak dievča nedovolí, chlapec si nedovolí. A toto ju chráni.

  x

Ak dievča nie je trpezlivé, vyzerá veľmi nemúdro – to chlapec pocíti a stratí voči nej úctu.

 x

Láska sa rodí ako dieťa, musí dozrieť pre pôrod. Ak nedozrie, nastane potrat. Veľmi veľa je potratov lásky... Človek často nevie prejsť cez ticho – dozrievanie v láske – urobí niečo, čo nemal robiť a tým vlastne padá vzťah.

 x

Ubližovanie v láske vychádza z egoizmu – chcú sa používať, a ak sa používajú, vtedy sa nemajú radi. Sex zabíja predmanželské vzťahy. Láska musí byť slobodná.

 x

Intímny život sa má prežívať len s jedným človekom. Ináč nastáva "regresívny blok" – človek si potom vybavuje v mysli pri milovaní predchádzajúcich partnerov (a to už na celý život...)

Existuje ešte "syndróm Mozambik" - keď je muž presýtený ženským telom, stratí schopnosť lásky - túži po žene, ale akonáhle sa s ňou vyspí, tak sa mu ona zhnusí, nenávidí ju a odkopne ju (a ublíži jej, a vlastne aj sebe), jednoducho nedokáže poňať lásku a ženu ako vzácny dar... 

Ďalší syndróm, prevažne sa týka žien, je "syndróm spečatenia" = "Ale ja ho ľúbim!" - žena sa mužovi odovzdala (dovolila mu sex pred manželstvom) a cíti sa k nemu pripútaná, vie, že mu veľa odovzdala, že to bola hlúposť, ale nevie sa z toho vymotať... on ju nenávidí (a možno ešte nejaký čas využíva) a ona po ňom túži... to je sex bez lásky... on ju aj tak nechá a v nej ostane rana na celý život...

 x

Najväčšia sexuálna príťažlivosť pre mužov je cudnosť ženy. Ak je žena cudná, je tajomná, vyžaruje z nej tajomnosť. Muž po nej túži, chce ju spoznať – myslí na lásku a nie len na telo (=chcem ťa). Ak je žena vyzývavá a príťažlivá len telesne – zvádza to ku konaniu – použiť, odhodiť. Cudnosť ženy púta srdce muža. Pri cudnej žene spozná muž svoju silu, aký je mocný. Pri necudnej spozná, aký je slabý. Ak chce mať žena vážny vzťah s mužom, a chce byť skutočne milovaná a nie používaná, potrebuje mať svoju cudnosť, ktorá je pre muža najväčšou sexuálnou príťažlivosťou (osloví nie len telo muža, ale aj srdce... túži zistiť, kto je tá tajomná a krásna žena, túži ju spoznávať a dobývať... milovať ju).

 x

Chlapec (muž) túži po dievčati ako po ruži – ak z nej odtrhne, tá mu zvedne v dlani.

 x

Žena chce muža, pre ktorého ona bude poslednou. Muž chce ženu, pre ktorú bude on prvý.

 x

Sex je vec, ktorú máš darovať v láske a manželstve.

 x

 x

CITOVÉ VYZRETIE 

= schopnosť pozrieť sa do srdca človeka.

 x

Dievča je zrelé vo veku 20 rokov (+- 1-2 roky). Ak začína vzťah skôr, často dovolí viac, ako je správne. Potom to ľutuje, ale nevie sa vymotať.

 x

Chlapec je zrelý vo veku 24-25 rokov (+- 1-2 roky).

 x

Vo vzťahu musia byť dve etapy:

1.) človek je sám zrelý 

2.) obaja sú zrelí (poznajú sa)

 x

Ak vzťah vytvoria nezrelí ľudia, čoskoro sa rozídu, ale nevedia zostať sami a hrozí nebezpečenstvo, že budú striedať partnerov.

 x

Priateľstvo môže byť aj skôr, ale treba zostať slobodný, lebo nikdy nevieš, komu budeš patriť.

 x

Láska je vtedy, keď bolí, keď sa obetuje. Láska chce byť darom.

 x

Ak dievča občas plače do vankúša, je to v poriadku – je to príprava na manželstvo – cez slzy sa naučí, čo je to láska, čo je to obeta.

 x

Ideál v partnerských vzťahoch nie je cieľ – je to maják, ktorý hovorí, ktorým smerom má ísť loď, aby sa nerozbila na skalách.

 x

Dôležitý je aj duchovný rozmer lásky, pretože ľudské vzťahy sú úbohé. Boh prináša do vzťahu nový hlbší rozmer.

 x

Človek sa uzdravuje z pádov cez sebaprijatie. Ak sa neprijme, neuzdraví sa.  

 

Ak spolu začnú chodiť mladí a nevyzretí ľudia (nevieš ešte kto si a chceš seba ponúknuť druhému do vzťahu...?), vznikajú často zbytočné zranenia.

x

Citové zranenia nezrelých vzťahov:

x

Mladý človek ešte nezvládol svoje city, preto môže sklamanie v láske (alebo skôr v "láske") vyústiť do depresií, až samovraždy. V „lepšom“ prípade zostane dievča zakomplexované; môže zanevrieť na všetkých chalanov (všetci chcú len jedno); cíti sa oklamaná, zneužitá... (občas sa sklamané ženy stávajú práve silnými feministkami, ktoré „nepotrebujú mužov“...). Chalan sa po sklamaní môže báť vstúpiť do ďalšieho vzťahu, pretože má pocit zlyhania (že to nezvládol), podvedomý strach z ďalšieho odmietnutia dievčaťom (o ktoré by prejavil záujem) alebo strach, že to zase nevyjde (a uzavrie sa do seba a svojej činnosti a snaží sa sám seba presvedčiť, že ženu vlastne nepotrebuje – aj keď cíti, že to nie je pravda...).

x

Telesné zranenia nezrelých vzťahov:

 x

Chalan dokáže ľahko zviesť nezrelé dievča – dievča vníma sluchom a dotykom, (chalani, ktorí „lovia“,  dokážu dievčatá ľahko obalamutiť sladkými rečami a jemnými dotykmi… a nezrelé a naivné dievča sa často nedokáže brániť a príde o panenstvo skôr, ako zistí, že to nie je ten pravý...).

Dievča dokáže prebudiť neovládateľnú sexuálnu túžbu u nezrelého chalana - chalan vníma očami (chalanovi veľmi dlho stačí dievča len obdivovať - jej chôdzu, úsmev, vystupovanie, dievčenskú jemnosť, nežnosť, tajomnosť... až prvé telesné impulzy prebudia v chalanovi „draka“, ktorý chce aj telo… a potom je už pohlavná túžba silnejšia ako rozum...)

x

Výhody chodenia:

x

Dievča hľadá v chalanovi pocit istoty a oporu (priťahuje ju jeho sila), ktorú potrebuje, aby sa nebála byť ženou – krásnou, jemnou, citlivou - chalan môže pomôcť dievčaťu objaviť a potvrdiť jej ženskosť a jemnosť, aby sa z nej tešila.

Chalan hľadá pri dievčati jemnosť, ženskosť, materskosť, ktorú potrebuje, aby mohol byť silným a ochraňujúcim - dievča môže pomôcť chalanovi zmierniť jeho neotesanú tvrdosť.

 

x

TRI PUTÁ VO VZŤAHOCH

 x

1. puto = rozumové (intelektuálne)

PRAVDA

 x

Charakter – spoznávanie, čo je v človeku, charakterové vlastnosti – či mu/jej môžem veriť, treba spoznať aj minulosť partnera (z akej je rodiny, problémy s alkoholom, drogami, so zákonom...)

 x

Rebríček hodnôt – či sa zhodujete v hodnotách a plánoch do budúcna, ako kto vníma realitu, po čom kto túži, jeho/jej záujmy, svetonázor - čo žije, v čo verí (vierovyznanie)

 x

Zlozvyky – musíš vedieť prijať človeka takého, aký je – osoba sa nezmení! Častá chyba je myslieť si, že svojho partnera časom zmeníš. Nezmeníš. V manželstve sa chyby a zlozvyky ešte viac ukážu a budú viditeľnejšie.

x

2. puto = citové (emocionálne)

ČAS + SPOZNANIE SA/ZLADENIE SA

 x

Všetko má svoj čas. Tu je veľmi dôležitý čas! City sú ako bublina - vzplanie, praskne... nastane prázdno. Ak chalan povie dievčati po pár týždňoch "ľúbim ťa" - naisto klame. (Možno tak "páčiš sa mi" by bolo skutočne úprimné. Alebo "priťahuje ma tvoje telo...") Pretože ešte nemôže mať rád človeka, ktorého skutočne nepozná (pozná len predstavu, ktorú si v hlave vytvoril). Treba počkať, kým človek vytriezvie zo zaľúbenia. Ak je veľmi krátky čas, môžeš mať rád iba predstavu o partnerovi a nie partnera takého, aký je.

x

3. puto – telesné (pudové)

 SEX

x

Ak sa dvaja spoznávajú a dovolia si aj dotyky – vznikne sexuálna vášeň (= slepota) a prestávajú sa spoznávať (spôsobujú si len príjemné telesné chvíle).

 x

Sexuálna vášeň – normálna reakcia dvoch zdravých ľudí opačného pohlavia.

 x

Sexuálny život v nezrelých vzťahoch spôsobuje len umelé predlžovanie vzťahu – umelé vzťahy.  

x

Mnohé vzťahy stoja na sexe. Sex je posvätný – nemá to byť túžba uspokojiť sa, ale darovať sa z lásky druhému (a bonus je, že si to človek užije aj sám = vlastná telesná rozkoš ako dar od partnera, ktorý mi z lásky daroval svoje telo... krásne je, keď je to obojstranné a keď je to v správnom čase a so správnym človekom v manželstve)

 x

Muž je zrelý pre sexuálny život vo veku 23-27 rokov. V skoršom veku býva často sexuálny život moc telesný, pudový – muž nie je ešte vyzretý na to, aby dokázal svoje telo ovládať – často je vedený telom, ale nevie byť vedený láskou.

 x

Muž sa pripravuje do manželstva sebaovládaním (telesné túžby). Manželská vernosť sa žije ešte pred manželstvom. Ak sa chlap nevie ovládať pred manželstvom, nebude sa vedieť ani v manželstve (žena bude pol roka chorá – muž pôjde k susedke?!)

 x

Žena sa pripravuje do manželstva trpezlivosťou, cudnosťou. Ak sa dievča chváli, aké má už „skúsenosti“, iba sa utešuje. Trápi ju to, ale nevie to vrátiť späť. Nemá sa čím chváliť, ale chce byť víťazom. (Žena má sklon ku klamstvu – sebaklam citu sebazáchovy.)

 x

Menzes (menštruácia) – pripravuje dievča do materstva – nie je to handicap, poníženie, ale ženský deň, ktorý má byť v očiach mužov vzácny. Menštruácia pripravuje dievča, aby z nej bola dobrá matka – naučí sa krehkosti ženy, vnímaniu svojej krásy, poslaniu matky. Cez dar prijatia materstva ona prijíma samú seba. Žena bez prijatia materstva nevie byť ženou – materstvo je prameňom ženskosti – jej krásy, obety a lásky.

 x

Tri putá vo vzťahoch = každé puto má svoje poradie. Ide o postupnosť = 1., 2. a 3. Všetko má svoj čas. Nikam sa neponáhľať a byť slobodný.

 x

x

DOZRIEVANIE V LÁSKE

 x

Pri dozrievaní lásky sú potrebné „polienka lásky“ = nežnosti. Treba prikladať z obidvoch strán. Láska je ako oheň, na ktorý prikladáš polienka, aby nevyhasol...

 x

Ak je potrebné zrušiť vzťah, pomaly treba začať neprikladať polienka. Ten druhý to pochopí. Je to lepšie, ako to oznámiť na rovinu – vtedy môže nastať skrat a druhý človek spraví nejakú hlúposť.

 x

Treba si vedieť dožičiť v živote pokoj, oddych, relax – nebyť štvancami života. Potom je nervozita a prejaví sa to aj vo vzťahoch.

 x

O lásku sa netreba báť, treba ju žiť. Ak sa bojíš, niečo nie je v poriadku – chýba dôvera.

 x

Dva základné piliere lásky sú úcta a dôvera.

 x

Párik v spoločenstve – byť otvorení voči druhým, neuzatvárať sa do seba, neizolovať sa = nestratiť priateľov.

 x

 

x

Falošné tváre lásky  

= sympatia a zamilovanie sa

= súcit a 

(môže z toho vyrásť aj láska, ale...)

 x

Sympatia = plytký cit (zrniečko, z ktorého môže niečo vyrásť), môže byť semienkom lásky – po zrelom uvážení si vyberieš, venuješ sa a môže z toho vyrásť láska.

 x

Zamilovanie sa – vzplanutie citov - tu je potrebný čas, aby vybledli ružové okuliare. Láska je trpezlivá – vydrží. Ak nevydrží, tak to nebola láska. Ak je človek zamilovaný, lieta v oblakoch, nie je v realite. Človek sa nemá rozhodovať, keď je zamilovaný alebo nahnevaný, pretože bude ľutovať.  

 

Súcit = "láska" z núdze. V dievčati sa prejaví súcit a materský cit, keď vidí tragédiu (napríklad nejakému chalanovi zomrie mama alebo ho opustí priateľka) a chce pomôcť (priateľsky, matersky) tomuto chlapcovi sa z toho dostať a začne sa mu venovať - on sa na ňu naviaže, má ju rád, ale ona mu chcela len pomôcť a nechce sa s ním dať dokopy. Jeho to úplne rozbije, že z jej strany to nebola láska... Nemôžeš postaviť vzťah na súcite! Súcit je odvádzač - spotrebič lásky (láska je zdroj).

 

Tragédia = nemôžeš stavať vlastné šťastie na cudzom nešťastí! Budeš šťastný rok-dva a potom trápenie a trápenie... Sú to obrovské zranenia. Nemôžeš "zobrať" muža inej žene. Nemôžeš prebrať ženu inému mužovi. Nemôžeš niečo rozbiť (vzťah, manželstvo, rodinu), aby si ty získal/a. Ak príde do vzťahu kríza, je to na dvoch ľuďoch, aby to zvládli a ich to posilnilo. Tretí človek tam nemá čo vstupovať (najmä keď ide o manželskú krízu).

 x

 

x

Základné pojmy

 x

Sexualita – je dimenziou celej ľudskej bytosti a to v zmysle fyzickom, psychologickom a duchovnom. Formuje náš spôsob myslenia, vyjadrovania i prežívania lásky.

 x

Pohlavnosť – je to sexualita, ktorá zahŕňa priamo pohlavnú oblasť. Pohlavný život patrí do kontextu manželského života.

 x

Láska – sexualita smeruje k svojmu naplneniu v láske (k sebe samým, k rodičom, k priateľom, k partnerovi).

 x

x

Muži-chlapci a ženy-dievčatá

 x

Na svet prichádzame ako muži a ženy. Vieme, že tento rozdiel zahrňuje mnohé ďalšie rozdiely - rozdiely v telesnej stavbe, rozdiely v psychickom živote, rozdiely v záujmoch, rozdiely v spôsoboch vnímania sveta. Tajomstvo človeka ako muža a ženy zahrňuje v sebe aj vzájomnú príťažlivosť. Muž a žena sa priťahujú. Mladý muž kráča životom, až sa stretne s mladou ženou, ktorá mu naraz prestane byť ľahostajnou. A naopak – dievča sa stretne s mladým mužom, a naraz zistí, že tento mladý muž jej nie je ľahostajný, že ju priťahuje. Všetky rozdiely medzi mužom a ženou sú zamerané na vzájomné dopĺňanie, na vzájomné obohacovanie sa. Muž a žena patria tajomným spôsobom k sebe.

 x

Chlapci...  

...sa hrajú na lásku, pre ktorú nie sú zrelí, pretože chcú sex. (Manipulujú dievčatá rečičkami o láske...)

 x

Pre mužov je typický racionálny pohľad na svet. On vníma predovšetkým rozumom. Muž sa vyznačuje prenikaním, tvorením, aktivitou, vodcovstvom a dobrodružstvom. Muž je symbolom aktivity. Kladie väčší dôraz na fyzické pôvaby partnerky.

 x

Príznačné je aj silné pohlavné nutkanie. Pri pohlavnom akte muž môže oddeliť lásku a sex. Ak sa mužom umožní zo strany žien uplatniť sexuálny pud pred manželstvom, často dochádza ku katastrofám. Sex u nich vyvoláva túžbu po zmene, láska sa často už viac nevyvíja. Žena sa stáva len nástrojom. Chlapec si požičia dievča, potom ním pohrdne a hľadá nové, ktoré by mal naozaj rád.

 x

Paradoxom je, že chlapci majú často oveľa väčšiu úctu k mravnej čistote dievčat. Všetci mladí muži sa chcú oženiť s dievčaťom, ktoré je neporušené. Otázne je, ako sa to dá realizovať, ak zároveň chcú urobiť aspoň jeden pokus. V podvedomí každý túži po ozajstnej láske, ale žiadostivosť je u chlapcov silnejšia ako u dievčat. V takej chvíli sa chlapec domáha dievčaťa zo všetkých síl, ale jeho druhé ja podvedome túži, aby mu dievča pomohlo ovládnuť sa.

 x

Dievčatá...  

...sa hrajú na sex, pre ktorý nie sú zrelé, pretože hľadajú lásku.  (Manipulujú chalanov svojim telom...)

 x

Žena je oveľa viac citovo založená. Ona je symbolom krásy. Túži predovšetkým po láske, rodine, dieťati, pričom sex je až na konci. Kým mužovi patrí úloha tvoriť a pretvárať, žene je rezervované rozumom nepochopiteľné tajomstvo prijať a nosiť nové životy. Žena má pohlavnú stránku lepšie začlenenú do osobnosti. Oddelenie tela a srdca ju môže veľmi zreteľne poznamenať. Praje si milovať celou dušou, no nedoceňuje silu sexuálnej odpovede, ktorú prebúdza v mužovi. Žena potrebuje vnútornú lásku. Pociťuje,  že sa jej vnútorná podstata nevyčerpáva v jej tele. Chce byť milovaná pre seba samu, a nie pre svoju krásu.

 x

Kvôli túžbe po láske je ochotná využiť aj pohlavný styk, aby si získala sympatie a obľubu u muža. Ale v tom je jeden veľký omyl. Nastáva pravý opak. Často nasleduje rozchod. Ak sa narýchlo zosobášia, rýchlo sa aj rozídu. Dievčatá si myslia, že svojím áno na sex získajú chlapca. Vôbec si neuvedomujú, ako sa v očiach chlapca ponížia. A keď už je neskoro, spôsobené rany nesú oveľa intenzívnejšie, hlbšie. Toto by si malo každé dievča uvedomiť, skôr než sa rozhodne odpovedať na chlapcovo naliehanie. Každý chlapec túžiaci po opravdivej láske, v hĺbke srdca túži, aby ho dievča podržalo. Úlohou dievčaťa je preto pomôcť chlapcovi k pravej láske. Žiadny chlapec si nemôže dovoliť viac, než mu dovolí dievča.

 x

 x

ver

 x

Vzťahy môžu byť veľmi krásne a obohacujúce, ak je tam pravá láska, ale tiež môžu veľmi zraniť a poznačiť človeka, niekedy na celý život, ak tam pravá láska chýba.

 x

Láska je nádherné dobrodružstvo. Nenechaj sa pomýliť falošnými predstavami, napodobeninami lásky. Tie síce môžu vyzerať lákavo, ale nesú v sebe trpkú príchuť. Pravá láska je dávanie, obeta, trpezlivosť, radosť a v konečnom dôsledku - nekonečné šťastie...

 x

„Keď čakáš od niekoho lásku, 

buď trpezlivý a pokorný, 

lebo vtedy dostaneš to, čo je viac 

ako tvoja sebecká túžba.“ 

(Marian Szulowski)  

x

(Materiály z rôznych zdrojov, najmä od P. Hudáka)

x

Napísal pre teba

(-: Martin "Ruksak" Krška :-)

 

nahor

more

Pár krátkych príbehov pre dlhé letné a ešte dlhšie zimné večery.

more

Texty pesničiek, 

ktoré najviac hrávame na chatách, 

táboroch, 

výletoch.

more

fotky

more

 

 

nahor