7

Gitarové materiály

 

•••  Animátorské materiály  •••

    TALIANČINA                                                 

more

  myšlienky
 
modlitby

  
meditácia

more

  láska a sexualita
 
výchova
   
kresťanstvo
   
rôzne

more

ponuka skautingu

výchovný systém

činnosť

more

  hry v prírode
 
hry v klubovni 
 
nápady
 
správy z akcií  

more

niekoľko drobností pre zlepšenie nálady :-)Pre konanie dobra treba trošku odvahy.  don Bosco

x

Raduj sa z dobrých vecí v živote

 x

„Každý z nás sa raz bude zodpovedať za všetky odôvodnené radosti, ktoré nebol schopný prežiť.“

(Talmud)

 x

Boh chce, aby si sa radoval zo všetkých dobrých vecí, ktoré pre teba pripravil. Niekedy si však tak veľmi zamestnaný svojim odhodlaním niečo dosiahnuť, že si zabudneš vychutnávať krásu, čo ťa postretne na ceste. Strácaš tak schopnosť radovať sa.

 x

„Radovať sa je umenie a Boh chce, aby sme ho zveľaďovali.“

(J.Powell)

 x

Nábožnosť a radosť musia stáť vždy pri sebe.

 x

Radosť prichádza z tvojho vnútra, tak ako aj šťastie. Potrebuješ si uvedomiť, že svet je taký, aký ho vidíš ty – zmeň svoj pohľad a zmení sa aj svet okolo...

 x

x

Radosť je viac o nastavení mysle ako o okolnostiach.

Je to voľba.“

(J.Powell)

 x

Sú ľudia, ktorí majú svoje vnútro nastavené na radosť zo života a sú ľudia, ktorí sú rozhodnutí celý život pretrpieť. Na základe niektorých prežitých skúseností z detstva si si nastavil svoje očakávania od života ako plné radosti alebo ako plné utrpenia (alebo ako niečo medzi tým). Každé ráno sa budíš s týmto nastavením, ktoré ovplyvňuje celý tvoj život. Možno práve teraz  potrebuješ zabudnúť na staré zvyky a naučiť sa nové. Neboj sa nových skúseností. Je to vec postupnej zmeny - zanechanie starých a vžitých zvykov a nahradenie ich novými a životodarnými zvykmi. Každé malé víťazstvo nad svojimi nesprávnymi stereotypmi rozjasní oblohu tvojho života. Budeš si stále viac a viac vychutnávať svoju osobnú cestu.

 x

„Rozhodni sa, čo budeš robiť, a skús si to vychutnať. Rozhodni sa tešiť sa zo všetkých dobrých vecí tejto hodiny a využi všetky možnosti. Každým cvičením budeš zveľaďovať svoj postoj radosti, ktorý sa postupne stane trvalým nastavením tvojej mysle.“  (J.Powell)

 x

Prečo nevieš stále prežívať radosť? Pretože si robíš starosti pre nesprávne veci, si príliš zameraný na termíny a bojíš sa rozhodnutí. Dovolíš, aby ti iné veci vzali radosť zo života, ktorá je Božou vôľou. Neodkladaj radosť a šťastie na neskôr. Teraz je ten správny čas tešiť sa zo života!

„Keď máte pocit, že máte pred sebou ešte dlhé roky, je jednoduché všeličo odkladať. Poviete si, zastavím sa a budem voňať kvety, ale až inokedy. Keď viete, že počet vašich dní je obmedzený, zastavíte sa a pokocháte sa kvetmi hneď. Dnes.“ (dievča v poslednom štádiu leukémie)

 x

Nemôžeš žiť naplno, pokiaľ nepochopíš, že tvoj život raz skončí. Je nesmierne dôležité a pre šťastný život nevyhnutné vychutnávať si dobré veci v živote.

 x

„Si pútnik na ceste, ale pokús sa vychutnať si ten výlet.“

(J.Powell)

 x

Sú dva nevyhnutné predpoklady k radostnému životu = odvaha k radostischopnosť vytvárať mnohé predpoklady radosti (úprava prostredia, bytu, izby, hudba, poézia, priateľské stretnutia, schopnosť nezištného prístupu ku každému,...)

 x

x

Úloha, ak chceš: vytvor si zoznam každodenných radostí, pracuj na tom, aby si si myseľ nastavoval na potešenie, teš sa z východov slnka, malých lesných chodníčkov, z humoru, fotiek, ranného čaju, zo stretnutia s priateľom, z úsmevu malých detí... jednoducho teš sa z mnohých vecí na tomto svete. Poznamenaj si na konci dňa alebo počas dňa veci, z ktorých si sa počas dňa naozaj tešil ;-)

 x

Samozrejme, každý deň môže priniesť aj všelijaké trápenia, ale napriek tomu sa vždy pokúšaj vychutnať si dobré veci, ktoré prežívaš, s ktorými sa stretneš na svojej každodennej ceste životom.

 x

Ľudia vyžarujúci radosť ako trvalý životný štýl sú akýmsi dôkazom viery v Prozreteľnosť. Radosť robí vieru vierohodnou – a naopak, trvalým životným štýlom radostnosti sa viera overuje. (Mrzutý, smutný kresťan je dôkazom nepravdivosti „radostnej zvesti“ či evanjelia... a utvrdzuje neveriaceho v presvedčení, že kresťanstvo nie je schopné priniesť spásu...)“   (A. Hlinka)

 x

 x

Nastavenie mysle na radosť nemôže byť len fingované, len nejaké zakrytie smútku, nepokoja, sklamania. To by si si nasadzoval len ďalšiu masku... Potrebuješ zistiť, aké sú príčiny tvojho odťahovania sa od radosti, aké sú dôvody toho, že sa nedokážeš tešiť. Preskúmaj svoje vnútro a odhaľ svojho skrytého démona, ktorý ti bráni vychutnávať si radosť. Ak pomenuješ svojho démona, skrotíš ho.

 x

x

Čo ti bráni prežívať radosť?

 x

= nejaký zafixovaný odkaz z detstva

(„život je krutý... všetko je ťažké...“)

x

= komplex viny

(„nenávidím sa pre svoje chyby... som zo seba znechutený...“)

 x

= pekfekcionizmus

(„musím byť stále dokonalý... odrádza ma neúspech...“)

 x

= komplex menejcennosti

(„nie som taký dobrý ako iní... neverím v svoju vlastnú hodnotu...“)

 x

= myslenie „všetko alebo nič“

(„neverím v postupný rast... ak nie som úplne dobrý, som nula...“)

 x

= iracionálne predpoklady

(„som aký som, inakšie to už nebude... keď prší, všetko je smutné...“)

 x

 x

Všetci vieme, že by sme mohli byť šťastní, no vždy je tu veľké AK alebo ALE... Teraz je ten správny čas, aby sme odstránili tie naše ALE!

Ktoré AK alebo ALE ťa obmedzujú v tom, aby si sa tešil zo života? Odhalenie ti môže priniesť efekt zmeny života...

 x

 x

 x

 

 x

Čo všetko ťa dnes potešilo?

 x

Napíš si to ;-)

x

x

x

x

(Podľa J. Powella)

 

 

 

 

nahor

 

more

Pár krátkych príbehov pre dlhé letné a ešte dlhšie zimné večery.

more

Texty pesničiek, 

ktoré najviac hrávame na chatách, 

táboroch, 

výletoch.

more

fotky

more

 

 

nahor