7

Gitarové materiály

 

•••  Animátorské materiály  •••

    TALIANČINA                                                 

more

  myšlienky
 
modlitby

  
meditácia

more

  láska a sexualita
 
výchova
   
kresťanstvo
   
rôzne

more

ponuka skautingu

výchovný systém

činnosť

more

  hry v prírode
 
hry v klubovni 
 
nápady
 
správy z akcií  

more

niekoľko drobností pre zlepšenie nálady :-)  Pre konanie dobra treba trošku odvahy.  don Bosco

 

Srdce muža

 x

Muž je stvorený na Boží obraz. (Boh stvoril človeka „ako muža a ženu“.)

  x

Muž chce žiť podľa srdca a nie podľa toho, čo „musí“ a „má“ robiť (potom sú muži unavení a znudení...)

  x

Muž túži po prežívaní dobrodružstva, po boji, ktorý môže bojovať a po krásnej žene, ktorú ochraňuje.

  x

A prečo? Pretože ho Boh takto stvoril = s takýmito mužskými túžbami (aj keď tieto môžu byť potláčané, zabudnuté, zle usmernené...).

  x

Mužské srdce túži po slobode, vášni a dobrodružstve, so všetkými nebezpečenstvami a divočinou – je to hlboko duchovná túžba.

  x

Muž potrebuje priestor pre svoju dušu. Má rád miesta, kde krajina okolo neho korešponduje s krajinou jeho srdca

 

„Srdce muža je ako hlboká voda...“ 

 Prís 20,5

 

„Chcem cválať tam, kde slnko zapadá,

vyhýbať sa plotom a ohradám.

Sú to pre mňa hranice,

ktoré jednoducho neznášam.“ 

C. Porter

 

Muž hľadá svoje srdce v divočine.

 

„Keď muž prichádza do hôr, prichádza domov.“

J. Muir

 

Jadro mužského srdca je neskrotené. Muž túži objavovať a zdolávať náročné výzvy (najmä také o ktorých všetci hovoria, že „sa to nedá“...)

 

Muž sa pýta: Kto som? Načo som stvorený? K čomu som určený? Len strach drží muža doma, kde sú veci uhladené, usporiadané a pod jeho kontrolou.

 

Moderná stratégia sveta: dokopať muža k tomu, aby drel a produkoval – ale jeho duša odmieta byť takto zviazaná! Duša túži po vášni, slobode, po živote. Muž potrebuje cítiť rytmus zeme, potrebuje mať vo svojich rukách niečo skutočné – kormidlo lode, opraty, drsnosť lana alebo obyčajnú lopatu.

 

Srdce muža sa ženie do výšin, do vzdialených miest, ako zranené zviera, ktoré si hľadá úkryt. Muž potrebuje spoznať svoje srdce a žiť z jeho hĺbky.

 

Boh stvoril mužské srdce, vložil ho do vnútra každého muža a tým mu ponúka: poď a ži podľa zámeru, s ktorým som ťa stvoril = mužská sexualita sa nachádza na úrovni duše, v hlbokých, večných miestach v tvojom vnútri. (Mužské a ženské srdce je veľmi odlišné, ale každé svojím spôsobom zjavuje svetu Božie srdce.)

 

Život potrebuje, aby bol muž divoký – a divoko oddaný (agresia je súčasťou mužského dizajnu). Aj v každom vzťahu je občas potrebné niečo divoké.

 

Muž chce byť hrdinom, potrebuje vedieť, že je mocný („kovbojská túžba“ muža = „ísť na západ“, nájsť miesto, kde môže byť všetkým tým, o čom vie, že taký má byť).

 

Do srdca muža je vpísané dobrodružstvo – také, ktoré od neho aj čosi vyžaduje a vystaví ho skúške. Možno má aj strach zo skúšky, zároveň však prahne, aby bol vyskúšaný, aby objavil, že na to má.

 

Najväčšou inšpiráciou pre muža je nádherná žena, ktorú miluje – ona spôsobí, že muž zaútočí na hrad, zabije obra a bude skákať po parapetách...

 

Muž túži byť hrdinom pre svoju krásku. Muž nielenže bojuje boj, ale potrebuje aj niekoho, pre koho ten boj bojuje. Nestačí byť hrdinom – ide o to, byť hrdinom pre niekoho - pre ženu, ktorú miluje. V srdci každého muža je niečo vášnivé.

 

Hlboké túžby v srdci nám zjavujú život, ktorý by sme mali žiť. Boh nám dal oči, aby sme mohli vidieť, dal nám uši, aby sme mohli počuť, dal nám vôľu, aby sme si mohli vybrať, dal nám srdce, aby sme mohli žiť. Čo zobudí tvoje srdce? Kto si a kým túžiš byť?

 

Muž musí vedieť, že je silný, musí vedieť, že má to, čo potrebuje.

 

 

V tvojom srdci je niečo divoké, silné a odvážne a treba to oslobodiť. Musíš sa vybrať do divočiny svojej duše, do neskrotených a nepreskúmaných oblastí a začať objavovať... a žiť... svoj život muža.

 

 

(Podľa J. Eldredge)

 

x

x

Napísal pre teba

(-: Martin "Ruksak" Krška :-)

 

nahor

 

more

Pár krátkych príbehov pre dlhé letné a ešte dlhšie zimné večery.

more

Texty pesničiek, 

ktoré najviac hrávame na chatách, 

táboroch, 

výletoch.

more

fotky

more

 

 

nahor